Test na HIV

lekarze specjaliści > HIV > Test na HIV

Specjaliści Radzą

Test na HIV

Obecność wirusa HIV można zdiagnozować przy wykorzystaniu jednej z trzech metod - badania przesiewowego, testów IV generacji oraz metody biologii molekularnej.
Badanie przesiewowe polega na oznaczeniu obecności przeciwciał anty-HIV w surowicy krwi. Warto jednak wiedzieć, że wykonanie badania do trzech miesięcy od momentu zakażenia może dać wynik fałszywie negatywny. Dzieje się tak dlatego, że organizm mógł jeszcze nie wytworzyć przeciwciał. Z tego powodu najlepiej jest powtórzyć badanie kilkukrotnie.
Test IV generacji polega na jednoczesnym oznaczeniu obecności antygenu HIV z przeciwciałami anty-HIV. Badanie to jest o tyle lepsze od przesiewowego, że umożliwia wcześniejsze wykrycie zakażenia wirusem. A im wcześniej zdiagnozuje się HIVa tym większe są szanse na pozytywny wynik leczenia.
Metoda biologii molekularnej umożliwia nie tylko wykrycie wirusa, ale również ocenienie ilości cząstek tego patogenu. Ten drugi czynnik określa się przez dodatkowe wykonanie testu ilościowego. Wyżej wymienione metody diagnostyki są nieskuteczne w stosunku do dzieci urodzonych przez matki zarażone wirusem HIV. Dzieje się tak dlatego, że maluchy te mogą wykazywać obecność matczynych anty-HIV nawet do osiemnastego miesiąca życia. Z tego powodu u dzieci tych stosuje się oznaczenie materiału genetycznego wirusa we krwi.
Warto wiedzieć, że badanie w kierunku HIV można wykonać anonimowo. Nie potrzeba też mieć ze sobą skierowania od lekarza. Dlatego jeśli brałeś udział w ryzykownej sytuacji, koniecznie poddaj się wybranemu badaniu. W ostatnim czasie miałeś przypadkowy kontakt seksualny? A może prowadzisz bogate życie seksualne, a co za tym idzie - często zmieniasz partnerów? Jeśli tak, nie ryzykuj! Nie zwlekaj! Najlepiej już dziś wybierz się na test wykrywający wirusa HIV. W przeciwnym razie będziesz zagrożeniem zarówno dla siebie jak i twoich przyszłych partnerów seksualnych...

Zobacz więcej>>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl